Jak Joga Może Sprawić, że Poczujesz się Lepszym Sportowcem

Jaką jogę powinieneś wybrać, aby uzupełnić swój trening?

Rozciąganie jest dla Ciebie dobre. Przecież to rozumiesz. W rzeczywistości wszyscy wiemy, że powinniśmy się więcej rozciągać. Jednak czy joga naprawdę jest dobrym dodatkiem do treningu kulturystycznego (lub innego sportu)?

CZYM WŁAŚCIWIE JEST JOGA? OBJAŚNIENIE 6 Z NAJBARDZIEJ POPULARNYCH ZAJĘĆ…

Jeśli jesteś całkowitym nowicjuszem jogi, prawdopodobnie wiesz, że wiąże się to z rozciąganiem – i na tym koniec. Chodzi o to, że istnieje wiele różnych rodzajów jogi. Oto Twój przewodnik po zajęciach jogi:

  • Hatha Yoga to powolna, delikatna forma jogi. Trzymasz pozy przez kilka oddechów, więc jest to mniejszy przepływ niż Vinyasa (patrz poniżej). Hatha dotyczy fizycznych poz i oddechu – świetny sposób na jogę dla początkujących.
  • Vinyasa Yoga jest szybsza niż Hatha i podniesie twoje tętno. Łączy pozy razem w płynnej formie, więc nie spędzasz zbyt długiego czasu w żadnej pozie. Vinyasa można być wykonywana do muzyki, co wiąże się z bardziej optymistyczną atmosferą.
  • Iyengar Yoga skupia się na szczegółach w każdej pozie, a instruktor porusza się po klasie, dostosowując ułożenie każdej osoby. Stosuję się tu podpory, takie jak bloki i paski, aby pogłębić każdą pozę. Iyengar to joga, której instrukcje i podpowiedzi treningowej mają nam pomagać.
  • Bikram Yoga to specyficzny rodzaj hot yoga, wykonanej w temperaturze 40 stopni C. Zajęcia trwają 90 minut, a każde z nich są dokładnie takie same – 26 poz w takim samym porządku.
  • Hot Yoga (podobnie jak franczyza Hotpod Yoga w Wielkiej Brytanii) odbywa się również w gorącym otoczeniu, ale to nie Bikram. Gorąca joga odbywa się zwykle w 36-38 stopniach C i trwa tylko 60 minut, ze znanymi pozami wykonanymi ze zmienną płynnością, w zależności od nauczyciela.
  • Yin Yoga jest bardziej medytacyjna i działa głębiej na tkankę łączną i powięź – idealne rozwiązanie, jeśli doznałeś kontuzji lub jesteś podatny na ucisk. Pozycje są wykonywane powoli, więc masz mnóstwo czasu, aby naprawdę się w nich zrelaksować.

JAK JOGA MOŻE MI POMÓC?

Pomyśl o jodze, jako wartościowym dodatku do cotygodniowej rutyny treningowej. Powiedz szczerze, ile czasu zajmuje ci rozciąganie? Joga to dedykowana sesja rozciągająca, z dodatkową korzyścią prowadzenia przez odcinki, o których niekoniecznie sam byś pomyślał. Będziesz pogłębiał dane pozy, rozciągając się przez różne płaszczyzny ruchu. Wszystkie te napięte części ciała – zginacze biodrowe, klatka piersiowa, ramiona,  mięśnie przywodziciele, środkowe plecy – będą rozciągnięte i zachęcone do lepszego ruchu.

10 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO ROZWINĄĆ MATĘ DO JOGI

Rozciąganie

Rotacja

Otwarcie biodra

Stabilność

Silny Core

Równowaga

Propriocepcja

Unikanie kontuzji

Relaks

Uważność – Mindfulness

CO JEŚLI NIE JESTEM WYSTARCZAJĄCO GIBKI?

Nie musisz być gibki do wykonywania jogi. Po pierwsze, nikt na Ciebie nie patrz (każdy jest zbyt zajęty myśleniem o swojej własnej gibkości). A po drugie, Twoja elastyczność jest powodem, dla którego warto wybrać jogę. Zacząłeś trenować, aby stać się silniejszym, prawda? Idź na jogę, jeśli nie jesteś wystarczająco gibki. Właśnie wtedy potrzebujesz tego najbardziej. Serio… nie wszyscy na zajęciach jogi będą zwinni i gibcy. Idź, spróbuj i ciesz się korzyściami.

CZY POTRZEBUJESZ SUPLEMENTÓW PRZY ZAJĘCIACH Z JOGI?

Możesz zakładać, że joga nie wymaga suplementacji, ale dobrze jest pomyśleć o tym, co pijesz podczas zajęć. Dobry suplement przed treningiem, taki jak Kompletna Mieszanka W Trakcie Treningu, lub BCAA pozwoliłby Ci przebrnąć przez zajęcia Hatha lub Iyengar bez problemu. Jeśli jednak wybierasz Bikram lub Hot Yoga, spocisz się bardziej niż podczas najcięższego cardio! Warto przygotować sobie wtedy dużo płynów i elektrolitów. Spróbuj napełnić swoją butelkę Wodą Kokosową, Elektrolitami lub Kompletnym Napojem Nawadniającym.

O Autorze

Nicola Joyce pisze dla i o sporcie, fitness, odżywianiu oraz zdrowym stylu życia od 2004 roku. Jest zapaloną sportsmenką: kiedyś w sporcie wytrzymałościowym, teraz konkuruje w kulturystyce naturalnej, ostatnio zdobywając światowy tytuł INBF. Kiedy nie jest zajęta pisaniem artykułów, można ją znaleźć na blogu: www.nicolajoyce.co.uk , Facebook i Twitterze (@thefitwriter).

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Dziękujemy za Twoją opinię