10 Zasad Zdrowego Żywienia według Pauli Lewczuk

Czyli jakimi zasadami się kierować przy doborze diety w przypadku osoby rozpoczynającej swoją przygodę z siłownią, po jakie produkty spożywcze oraz suplementy diety sięgać i czego się wystrzegać.

Zdecydowaliśmy się, aby w końcu wybrać pójść na siłownię, jesteśmy zmotywowani i gotowi do akcji, mamy przygotowany plan treningowy i co dalej? No właśnie, podstawą od której zdecydowanie powinniśmy zacząć jest dieta – a raczej zmiana podstawowych nawyków żywieniowych.

A oto 10 zasad, któymi wg mnie należy się kierować :

1. JEDZ REGULARNIE

Regularne jedzenie jest niezmiernie ważne, chodzi o to aby nasz organizm pracował jak w zegarku i był w stanie wykorzystać energię dostarczaną z regularnych posiłków, a nie jak w przypadku nieregularnego jedzenia, magazynował go w postaci tkanki tłuszczowej.

Aby wspomóc pracę naszego organizmu przy zmianach nawyków żywieniowych, można zastosować PROBIOTYK z dodatkiem enzymów trawiennych (którego nie trzeba stosować jedynie w przypadku zażywania antybiotyków), usprawni nam trawienie i perystaltykę jelit.

2. BIAŁKO NIE TYLKO W MIĘSIE

Przyjęło się powszechnie iż aby schudnąć czy też zbudować masę mięśniową, potrzebnę są nam ogromne pokłady białka (które głownie znajduje się w mięsie), otóż nic bardziej mylnego, osoba, która dopiero co rozpoczyna swoją przygodę z siłownią potrzebuje max. 1g/kg m.c białka.

Oczywiście białko znajdziemy w mięsie (czyt. np. Wołowina, drób itd), ale również w jajkach, rybach , owocach morza. Również w roślinach strączkowych znajdziemy białko (pełnowartościowe białko), a nawet w ziarnach (słonecznik, pestki dyni), zbożach (np. płatkach owsianych) czy orzechach i maśle orzechowym! (100g orzeszków ziemnych może nam dostarczyć nawet 18g białka).

Bardzo wygodną opcją (często osoby nie mają czasu na przygotowanie posiłków, lub są w ciągłym biegu) jest odżywka białkowa; np. Koncentrat serwatki, izolat serwatki lub też odżywki roślinne np. Izolat sojowy czy odżywka konopna, nie tylko na czas jej przygotowania i dostępność ale i walory smakowe.

3. WARZYWA TO PODSTAWA

Chociaż teraz nie ma sezonu na świeże warzywa, to starajmy się dostarczać chociaż jedną porcję warzyw do każdego posiłku, nie tylko ze względu na zawartośc witamin i minerałów (staramy się jadać jak najwięcej surowych warzyw), ale i właściwości odkwaszające organizm.

W okresie zimowym świetnym rozwiązaniem może się okazać kompletna mieszanka warzywna, która dostarczy nam wszystkie niezbędne składniki.

4. SŁODYCZE ZAMIEŃ NA ŚWIEŻE I SUSZONE OWOCE

Wszystko po kolei, czyli nie zmieniajmy naszego żywienia o 180 stopni, jeżeli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, gdyż jest to z góry skazane na klęskę.

Jeżeli od zawsze miałeś problem z podjadaniem słodyczy, to spróbuj je zamienić na zdrową przekąskę w postaci świeżych lub suszonych owoców (np. na suszoną morelę) , są one równie słodkie, a dostarczymy sobie przynajmniej solidną porcję witamin i minerałów. Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami jedzenia owoców, świetną opcją jest mieszanka sproszkowanych owoców, która dostarczy nam odpowiednią ilośc witamin oraz minerałów.

5. „DIETA” NIE MUSI BYĆ MONOTONNA

To, że zmieniamy swoje nawyki żywieniowe, wcale nie musi oznaczać monotonii, jest mnóstwo ciekawych pomysłów, które możemy zaczerpnąć z internetu (np. Od osób trenujących, zawodników/zawodniczek fitness itd), miłych dla oka (pamiętajmy, że „jemy” również oczami), pysznych, wartościowych i prostych w przygotowaniu.

12509110_922658007824838_1624121574046920298_n

6. W OKRESIE ZIMOWYM PAMIĘTAJMY O SUPLEMENTACJI WITAMIN

Okres zimowy jest ciężki ze względu na to iż jesteśmy bardziej podatni na wszelkiego rodzaju przeziębienia i choroby, dlatego warto pamiętać o odpowiedniej suplementacji, zdecydowanie zalecała bym takie produkty jak : WIT C, D3 (ze względu na to iż słońce w okresie zimowym nie dostarcza nam dostatecznych ilości witamin d, która wbrew pozorom jest niezmiernie ważna). Można również wybrać KOMPLEKS WITAMINOWY (który zawiera aż 30 składników, w tym witaminę C i D3), dostępny w tabletkach oraz w proszku.

7. ŚWIEŻE PRZYPRAWY

Starajmy się sami komponować mieszanki przypraw (np. Słodka papryka, chili, koperek, cynamon, bazylia itd), zamiast używać tych gotowych np. „przyprawa do kurczaka” itd, które zawierają różnego rodzaju konserwanty i dodatki smakowe, natomiast sól kuchenną zamieńmy na jej zdrowszą wersję czyli sól himalajską.

8. PIJ DUŻO WODY

Nie bez powodu ciągle się to powtarza. Podczas wysiłku fizycznego jesteśmy narażeni na dużą utratę wody, która jest nie tylko siłą napędową naszego organizmu, ale również odpowiada za detoksykację naszego organizmu poprzez prawidłową filtrację naszych nerek. Jeżeli nie przepadamy za smakiem wody, pijmy ją np. z odrobiną cytryny oraz mięty.

9. PAMIĘTAJ O ZDROWYCH TŁUSZCZACH

Kwasy omega 3 oraz 6 są to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, których nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć w związku z czym musimy je czerpać z pożywienia.

Mało kto wie, że należy dbać o stosunek kwasów omega 3 do kwasów omega 6 w naszym organizmie. Kwasy omega 6 są obecne w większej ilośći produktów (np. Jajka, zboża i większość olejów roślinnych) dlatego należy również sięgać po produkty bogate w kwasy omega 3 (jak np. siemie lniane, orzechy włoskie czy nasiona chia – szałwii hiszpańskiej). Jest to niezmiernie ważne, ponieważ kwasy omega 3 są odpowiedzialne za zmniejszanie ryzyka wystąpienia procesów zapalnych oraz niektórych chorób przewlekłych, co w przypadku osob aktywnych fizycznie jest niezmiernie ważne.

10. UNIKAJ ALKOHOLU

Wszystko jest „dla ludzi”, jednak warto pamiętać, iż kiedy już zdecydujemy się na definitywną zmianę naszych nawyków żywieniowych, alkohol nie będzie naszym sprzymierzeńcem. Jest kilka powodów dla których warto odstawić spożywanie alkoholu, m.in fakt, iż opóźnia on regeneracje naszego organizmu, upośledza funkcjonowanie ukłądu nerwowego oraz utrudnia nam spalanie tkanki tłuszczowej.

JEŚLI SPODOBAŁ CI SIĘ POWYŻSZY ARTYKUŁ, ZAPRASZAMY DO PRZECZYTANIA KOLEJNEGO:

>> Jak Rozpocząć Swoją „Przygodę” z Siłownią?

>> Poradnik dla Początkujących Dotyczący Budowania Mięśni

>> Wskazówki Dotyczące Powrotu Do Treningów

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Dziękujemy za Twoją opinię

Powiązane produkty